DENİZ HAREKATI

DENİZ HAREKATI

NELER PLANLADILAR:

28 Ocak 1915 tarihinde İngiliz Amiral Carden’in hazırladığı “Deniz Harekat Planı” savaş konseyinde aynen kabul edildi. Buna göre:
İlk olarak Türk toplarının menzili dışından savaş gemileri ile, boğazın giriş kısmı bombardıman edilecek. Sonra daha yaklaşılarak, boğaz dışındaki bataryalar, Kumkale ve Seddülbahir’-deki tabyalar tahrip edilerek susturulacak. Savaş gemileri çanak bölgesine rahatça girecek.
Donanma ilerleyerek asıl savunma hattını oluşturan tabya ve bataryaları tahrip ederek susturacak.
Sonra boğazın en dar yeri olan Çanakkale-Kilitbahir arasına döşenmiş olan mayınların temizlenmesi ile savaş gemileri ilerleyecek, boğazdaki bütün engeller tahrip edilerek tam temizlik gerçekleştirilecek.
Donanma Marmara’ya girecek.
General Hamilton komutasındaki kara birlikleri, Gelibolu Yarımadası’nı işgal ederek donanmanın geri dönüş ve ikmal yollarını güvence altına alacak. Ayrıca donanma ayıracağı gemileri ile Çanakkale Boğazı’nda sürekli devriye gezecek.
Kağıt üzerinde her şey mükemmeldi. Hatta Churchill’e göre  “Donanma bir eli belinde olarak” bu görevi çok rahat bir şekilde yapacaktı. (Resim: 14, 15)
İngiliz Amiral Carden ve yardımcısı Fransız Amiral De Robeck, şimdiden kendilerini İstanbul Fatihi gibi görmeye baş-lamışlardı.