Çanakkale Şehitliğinde Skandal

Çanakkale Şehitliğinde Skandal

Bu gün 25 Nisan 2006…
Çanakkale kara savaşlarının 91. yıldönümü…
Anzaklar, Eceabat’ta sabaha kadar içkili eğlence düzenleyip şafakla birlikte ayine katıldılar. Onlara şehitliğimizin hemen yanıbaşında yanı başında her tür soytarılığı yapmalarına izin veren yetkililer, Gelibolu’da şehitliklerimizde araştırma yapmak isteyen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zerrin Günal’ı tutuklayıp savcı karşısına çıkardılar. Dün Anzakların yaptığı şafak ayini sonrası ortaya çıkan gelişmeler ise büyük tartışmalara yol açtı.
Gelibolu Yarımadası’nda saha araştırması yapmak isteyen 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Tarih Bölümü hocaları ve öğrencileri, kolluk kuvvetleri tarafından engelleniyor. Milli Parklar Danışma Kurulu’nun onayladığı ve “Şehitlikleri ihya ediyoruz” sloganıyla son bir yılda peş peşe yapılan yeni şehitliklerin yerlerinin yanlış olduğunu ortaya çıkaran araştırmaları yapan bu akademisyenlerin özellikle engellenmesi çok manidar bulunuyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zerrin Günal ve talebeleri gibi ilgili ve sorumlu bu bilim kurumunun mensuplarının tutuklanıp savcı karşısına çıkarılmaları da ayrı bir skandal niteliği taşıyor. Skandal, milletimizi üzerken Anzakların gösterilen hoşgörü anlamsız bulunuyor. Daha önce de Anadolu Gençlik Derneği’nin 19 Mart günü 10 bin kişiyle Gelibolu Yarımadası’na yapmak istediği ziyarete ve törene engel çıkaran yetkililerin tarihimizi araştırmak isteyenlere de izin vermemesi de tepkilere yol açıyor.

Sözde alkol yasak..!
Alınan bilgilere göre Çanakkale Savaşlarının 91. Yıldönümü anma programı ve Şafak ayinine katılmak için Çanakkale’ye gelen Avustralya ve Yeni Zelandalı gençler, törenler öncesinde bir eğlence düzenlediler. Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki bir barda düzenlenen açık hava eğlencesinde içki su gibi aktı. Gecenin ilerleyen saatlerinde alkolün etkisine kapılan Anzaklı gençler sabaha kadar sarmaş dolaş eğlendi.

Türklere şehitleri anmak ve araştırmak yasak, Anzaklara herşey serbest..
Ey millet! Bunlardan haberiniz var mı?