Zarar Ziyan Tespiti

Zarar Ziyan Tespiti

İçimiz burkularak seyrettik. Fatsa’da büyük yangın. Fındık deposu yanmış… İlk haberlere göre üç bin ton civarında fındık yanarak veya itfaiye müdahalesinden etkilenerek büyük zarara sebep olmuş.

Şükür can kaybı yok. Olayın tek tesellisi de bu. Yangın bu, çok kötü bir olay. Ama insanın aklına neler gelmiyor ki? Yangın…

Beyler, bu yangın Fatsa’da mı başladı ve söndörüldü sanıyorsunuz? Daha yaz aylarında Fiskobirlik ile Hükümet arasında ağız dalaşı başladığı anda bahçelerde tutuşma başladı. Çoğu üreticiye göre, keşke amele sokmadan bahçeler yansaydı. Çünkü amele parasını kurtaramayan çok üretici var.

Diğer maliyet unsurları da hesaba katıldığında olayın boyutu çok genişliyor beyler! Köyler kasabalar yanıyor. Başka geliri olmayıp da, tüm yıllık ihtiyacında fındığa bağımlı olanlar yanıyor. Üretici yanıyor beyler üretici…

Üçbin ton fındık yanmış… Verdiğiniz fiyatla çarpıp zarar şu kadar demeyin sakın. Yanan bahçeleri, yanan, üreticiyi, Kül olan umutları da hesaba katın beyler!

Neticeye bir bakın, yangının boyutu ne kadarmış?!. Zarar ziyan tazmini söz konusu olacaksa, sakın üreticiyi unutmayın. Korgan’ın, Aybastı’nın, veya Gürgentepe’nin ücra köyünden çıkan ah vahlar size kadar uzanmamış olabilir.Çünkü bu günlerde halkın çoğunluğuna kulaklarınız tıkalı. Lütfen gidip yerinde feryatları dinleyin.

Bunu yapabilecekseniz, seçim lafları gündeme gelip oturmadan yapın. Bu da bizden size bir tavsiye. Sonra demedi demeyin… Ekrem Şama (Güzel Ordu Gazetesi)