KADDAFİ’Yİ DEVİRMEK

Hadi iyisiniz iyisiniz.
Kaddafi’yi devirdiniz.
Muhalifleri tanıdınız.
Büyük bedeller (!) ödediniz ama, sonunda zaferi (!) kazandınız. İşte Kaddafi diktatörü hak ettiği sonu buldu.
Kirli pazarlıklarınız meyvesini verdi.
Attığınız her bombanın, harcadığınız her mesainin karşılığını almak istiyordunuz, muhalifler bunu size vaat etti. Bir zararınız yok. Hatta sarf ettiğiniz cephane ve kullandığınız silahların bedellerinden bile büyük karlar elde edeceksiniz.
Yakıp yıktığınız tesislerin, binaların, altyapıların enkazı kaldırılıp yerine yenileri kurulacak. Bunlar devasa işler. Bunun sözlerini almadan adım atmazsınız biliriz ve aldınız. Yüzlerce milyar dolarlık iş bunlar. Dolarlar akacak Haçlı’nın cebine!
Petrol…
Kaddafi’nin hep koz olarak kullandığı petrol.
Muhaliflerden söz aldınız ya.
Yarı fiata çekilecek artık.
 Bu sözü almadan muhalifleri neden tanıyacaksınız ki? Verin sözü tanıyalım ve yardım edelim, dediniz ve aldınız. Artık petrol faturalarınız yarı yarıya azalacak.
Hadi iyisiniz iyisiniz!
Artık size itaatkar, işbirlikçi, vesayet mahsulü rejimi kurup, seçtirdiğiniz kişileri iktidara getirmek sizin için çocuk oyuncağı.
Libya böylece tamamdır. Artık İslam birliği imiş, batı karşıtı blok imiş, sittin sene kimse ağzına alamaz Libya’da.
Hadi iyisiniz iyisiniz.
Ey Haçlılar! Sözüm size. Başardınız, Libya’yı yerle bir ettiniz ve borunuzun öteceği, zulanızın dolacağı konuma getirdiniz. İşgal etseydiniz daha pahalıya gelecekti.
Ya biz?
Yani Türkiye!
Bize görev verdiniz…
Önce mırın kırın ettik. NATO’nun Libya’da ne işi var yahu, falan demeye kalkıştık, ama Başbakanımızın sözünü ağzına tıkadınız. Çaresiz donanmamız ve uçaklarımızla sizi destekledik. Siz rahat bombardıman yapasınız diye erketelik ettik. Hava sahasını kontrol görevini başarıyla yaptık, kimse bombardıman uçaklarınızı rahatsız etmesin diye. Edemediler de.
Hadi siz sömürgecilik tiynetinizin gereğini yerine getirdiniz. Biz ne elde ettik?
Muhalifleri tanıyın dediniz, anında tanıdık.
Kaddafi’nin bize karşı tutumu belliydi. Peki bu yeni gelenlerin tavrı ne olacak? Araştırmadan, soruşturmadan…
Muhalifler!
Kimdir onlar?
Türkiye Libya ilişkileri bundan sonra nasıl olacak? Libya’da Hakk ve adalet adına olumlu yönde neler değişecek? Bu konuda ne sözler aldık? Aldık mı? Petrol faturamızın azalması için ne sözler aldık? Aldık mı, almadık mı? Bilmiyoruz. Bu sözleri aldık ve karşılığında muhalifleri tanıdıksa, bu davranış bize yakışır mı? Ya da Haçlıların petrol faturasının derdi bize mi düşmüştü?
Neden destekledik Haçlı’yı?
Neden binlerce sivili öldürmelerine yardım ettik?
Onların sömürgecilik emellerinin tahakkuk etmesi için mi destekledik?
Sahi biz Libya’da ne arıyorduk?
Ne bulduk?
Neyin garantisi karşılığı muhalifleri tanıdık?
Açıklayın da öğrenelim ey yetkililer!
Kaddafi’yi günde beş öğün kötülemek, akıttığımız,ya da akıtılmasına yardım ettiğimiz Müslüman kanını izah etmeye yeter mi sanıyorsunuz?
Açıklayın buyurun!
Ama doğruları söyleyin!
Libya’daki problem Müslümanların bir problemi iken, neden bu doğrultuda hiç çaba harcamadan Haçlı’nın yanında yer aldık?
Bundan sonra meydana gelecek bu tür Müslümanların kendi problemlerine Haçlı’nın değil İslam dünyasının çözüm bulması için ne tür siyaset alternatifleri ürettik?
İslam Birleşmiş Milletleri, İslam Ortak Savunma Paktı gibi derde deva olacak kuruluşlar için hangi tuğlaları ve harçları koyduk.
Libya’dan sonra sırada hangi Müslüman devletler var?
Buyurun açıklayın!

Ekrem Şama
www.ekremsama.com

www.haberayna.com