DÖRT UCU PİS BİR NATO YILDIZI

 

Son yılların en büyük facialarından biri yaşandı.
Savaştan Akdeniz yoluyla kaçmaya çalışan yaklaşık 600 Libya’lı Müslüman kadın, erkek, çocuk, bebek denizde açlık ve susuzluktan öldüler.
Hem de NATO’ya bağlı kuvvetlerin gözü önünde.
Hem de feryat ede ede…
Bu konuda hiçbir yetkili bir açıklama yapmadığı gibi, NATO ve Türkiye yetkililerinin inanılmaz tutum ve davranışları konusunda yapılan yayınlar da hala yalanlanmış değil.
Olayın ayrıntılarını bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey var o da, NATO helikopterleri facia henüz gerçekleşmeden bu insanları buldular, kendilerini kurtaracaklarını söylediler ve gittiler. Gidiş o gidiş. Arkasından da bu facia gerçekleşti.
Tam bilgimiz yok ama, şu ihtimallerden birinin olduğunu kabul etmek zorundayız.

Birinci ihtimal:
NATO helikopterleri olayı gördüler ve komutanlarına rapor ettiler. Onlar da bu bilgiyi kimseyle paylaşmadılar ve bunların Müslüman olmaları dolayısıyla ölmelerine göz yumdular. Çünkü Müslümanlar onlara göre insan sayılmazdı.

İkinci ihtimal:
NATO’nun elinde bu insanları kurtaracak yeterli araç gereç yoktu. Olanlar bombardıman için kullanılmaktaydı. Onlara göre bombardımanlar daha önemli olduğu için faciaya müdahale edemediler.
 
Üçüncü ihtimal:
NATO’ya bağlı görev yapmakta olan Türk gemi ve uçakları bu insanları kurtarmak için komutandan izin istediler. Komutan da Libya hava sahasının kontrolünün ve silah ambargosunun denetiminin çok daha önemli olduğunu, bu görevlerin aksamaması gerektiğini söyleyerek izin vermedi ve facia yaşandı.

Dördüncü ihtimal:
NATO’ya bağlı Türk gemi ve uçaklarının komutanı olayı hemen Türkiye’ye haber verdi. Kendilerinin Libya bombardımanında hayati görevleri olduğunu, bombardımanın aksamadan devam etmesi için çalışmak zorunda olduklarını, NATO’nun kendilerine izin vermediğini, bu sebeple başka yollardan bu insanların kurtarılmaları için harekete geçmelerini Türkiye’ye bildirdiler. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve komutanlar  kısa devre bir görüşme yaparak bu faciaya müdahale etmenin NATO ile ilişkilerimizi bozacağı, ilişkiler bozulursa ülkemizin NATO’nun tehdidi ile tehlikeye gireceği sonucuna vararak müdahale girişiminde bulunmamışlardır.
Böylece yaklaşık 600 Müslüman feryat ede ede can verdiler. Cesetleri Akdeniz’de balıklara yem oldu.

Bu dört ihtimalden başka aklımıza gelen başka bir ihtimal yok. Ama dördü de birbirinden beter insanlık suçu olan ihtimaller.
Bizde bir tabir vardır. İki ucu pisletilmiş değnek…
Burada dört ucu pisletilmiş bir değnek, daha doğrusu bir yıldız mevcut. NATO’nun Haçlı yıldızı. Nasıl da kendilerini ortaya koyuyorlar. Mayalarında İslam ve Müslüman düşmanlığının ana unsur olarak var olduğunu nasıl da açığa vuruyorlar!
Ya Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza ne diyeceğiz?  Hala suspus vaziyetteler.  İşin doğrusunu açıklasalar da öğrensek…
Bir an önce açıklama yapmaları gerekir.
İşin örtbas edilecek bir tarafı yok…

Ekrem Şama
www.ekremsama.com