TARİH NE YAZACAK?

Geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın sözleri ülkemizin gerçek durumunu iyot gibi açığa çıkarıverdi. 
İlk defa bu kadar net ifade edildi ki:
“Türkiye kurulduğundan beri en tehlikeli ve riskli günlerini yaşıyor.”
Hep süslü cümleler, abartılı durumlar, yalanlar, dolanlar la sanki büyümüş, gelişmiş, düşmanlarımızı pıstırmış, düze çıkmış görüntüsü verip durdular, senelerce. Ama gerçekler ne yazık ki Sayın Kahraman’ın ifade ettiği cümlede ki gibidir.
Buradan hareketle bir beyin jimnastiği yapmaya ne dersiniz? Bütün bu tehlikeli badireler inşaallah atlatılırsa, gelecekte, mesela 50 yıl sonra  bu günleri yazacak olan tarih, ülkemizin bu son 15 yılını nasıl niteleyecek?
Ana başlıkları ihtimalleri de sıralayarak ele alalım:
1-Devletin adalet faaliyeti nasıldı?
a) Doğru, hızlı ve tarafsız bir adalet mekanizması işledi.
b) İktidar mensupları ve yandaşları hukuk sistemini kendi menfaatleri doğrultusunda kullandılar.
c) Hukuk sistemi alt üst oldu, paralelciler tamamen ele geçirdiler.
d) İktidar hukuk kurallarının doğru bir şekilde uygulanması için alması gereken bütün tedbirleri aldı. 
2-Eğitim sistemi nasıl işledi?
a) Belirli bir sistem oturtulamadı, karmakarışık ne olduğu belli olmayan bir eğitim sistemi uygulandı.
b) Dini Milli ve manevi değerleri önceleyen bir eğitim sistemi mükemmel bir şekilde uygulandı.
c) Maddeci bir eğitim sistemi tavizsiz bir şekilde uygulandı.
d) Avrupa Birliği standartları eğitime uyarlandı.
3-İçişleri ve asayiş nasıldı?
a) Devlet bütün kural ve kurumları ile vatandaşlarını huzur içinde yaşatacak tedbirleri aldı.
b) Türkiye, tarihinin en karışık dönemini yaşadı, BOP gereği bir çok yerleşim yeri boşaltılmak zorunda kalındı, rekor sayıda can kaybı oldu.
c) Türkiye’nin batılı dostları terörü yenmesi için destek oldular, silah ve mühimmat desteğini devletten yana kullandılar.
d) Bölge ülkeleri sık sık bir araya gelerek terörü önlemeye çalıştılarsa da muvaffak olamadılar.
4-Ekonomik göstergeler nasıldı?
a) Kalkınma hızı katlanarak arttı. Dış borçlar tamamen ödendi. Fert başına milli gelir rekorlar kırdı. İhracaat katlandı, ithalat düştü.
b) İşsizlik minimuma indi, fakirlik sınırı aşağıya çekildi, açlık ortadan kalktı.
c) Sıcak para ekonomisinden üretim ekonomisine geçildi.    Sanayimiz geliştirildi, güvenlik kuvvetlerimizin tüm ihtiyaçları yerli üretim ve teknolojik mamüllerle karşılandı.
d) Dış borçlanma ve sıcak para ekonomisi aldı başını gitti. İşsizlik arttı. Devlet ve vatandaş rekor borçların altına girdi. Sanayi ve tarim üretimi geriledi, iç göç rekor seviyelere ulaştı.
5-Dış politika ve savunma durumu nasıldı?
a) Tarihinde ilk defa Türkiye ABD ve Avrupa ile bir olup İslam ülkelerine karşı harekatlara katıldı. Böylece milyonlarca Müslüman öldürüldü, batılılara yine de yaranamadı. Türkiye İslam dünyasındaki dostlarını ve komşularını da kaybetti, yapayalnız kaldı. BOP yöneticileri ve eşbaşkanlarının çabaları ile parçalanmanın eşiğine geldi. ABD, İsrail ve Avrupa devletlerinin desteğini almak umudu ile yakınlaşılması da fayda vermedi.
b) Türkiye büyük ve itibarlı devletler sıralamasında yukarılara tırmandı. Dosta güven, düşmana korku veren bir caydırıcılık seviyesine geldi.  
c) Türkiye iç ve dış terörörü destekleyen İsrail, ABD ve Avrupa’yı, İslam Birliği nezdindeki ağırlığını kullanarak hizaya getirdi. Terör sona erdi. 
d) Avrupa ve ABD ile ticari ilişkiler geliştirildi. Avrupa Birliği yerine İslam Birliğine ağırlık verildi. Ortadoğuyu karıştıran yabancı güçlerin bölgeyi terketmeleri için büyük bir atak başlatıldı.
Bir başlık daha açıp “amel defterlerine ne yazılacak” diye alternatifler yazmak bize düşmez. Temennimiz tevbe edip temiz amelle Allah’a kavuşmalarıdır.
Bu 5 sorunun doğru cevaplarını işaretleyip alt alta sıralarsanız, açık ve net bir şekilde göreceksiniz ki, Türkiye’nin iktidar mensubu ikinci adamı Sayın Kahraman o sözleri boşuna söylememiştir. 
Kuru sözler, hamasi nutuklar, gerçeği örtmek için söylenen yalanlar kimseyi yanıltmamalı. 
 
 
BEYİN JİMNASTİĞİ
 
Abartısız, doğru, açık ve net tespitler;
Sevkeder okuru beyin jimnastiğine!
Yalan, dolan, abartı, okuru uçurur;
Sevkeder o kuru beyin jimnastğine!
 
Ekrem Şama

 

TOP